3dmedikal logo

0533 567 51 87

3D Yazıcı Nedir?

3D Yazıcılar 20 yılı aşkındır hayatımızda olmasına rağmen, günümüzde kitlelere hitap eden bir gerçekliğe dönüşmütür. 3D Yazıcı ya da 3 boyutlu yazıcı teknolojileri üretimde yenilikler getirmiştir. Nispeten yeni bir teknolojidir. 3D yazıcı / 3D printer, bilgisayar ortamındaki dijital tasarlanan modeli elle tutulabilir 3 boyutlu katı cisim üretme teknolojisidir. 3 boyutlu yazıcı teknolojileri 1970’lerin sonlarında ortaya çıkmış olup yeni sanayi devriminin öncü trendi haline gelmiştir.

SLS Teknolojisi

1979’da Dr. Carl Deckard ve Dr. Joseph Beaman; Selective Laser Sintering (SLS) teknolojisini geliştirdi. Bu teknoloji, yüksek enerjili lazer ışınları yardımıyla plastik, cam, metal ya da seramik malzemeden oluşan ince partiküllerden 3 boyutlu katı modelin üretilmesini sağlamaktadır.

Stereolithography

1987 yılında Charles Hull, reçine malzemenin lazer yardımıyla katman katman katılaştırılması esasına dayanan Stereolithography teknolojisinin patentini aldı.

FDM Teknolojisi

1989’da, üretilecek modele sonradan sökülebilen destek yapıları örmeyi içeren, Fused Deposition Modelling (FDM) teknolojisini geliştiren S. Scott Crump tarafından, Stratasys isimli 3D Yazıcı şirketi kuruldu. Günümüzde en çok tercih edilen sistemlerden FDM teknolojisi daha uygun fiyatlı çözümler sunabilmektedir.

Hızlı Prototipleme

3D Yazıcı / 3D printer / 3 boyutlu yazıcı sektöründeki tüm bu katman katman üretim yöntemleri terminolojide yerini Katmanlı İmalat olarak aldı.

3D Baskı Nedir?
3D baskı; 3 boyutlu modelden 3D yazıcı kullanılarak, katman katman parça üretme metodudur.

Katmanlı İmalat Nedir?
Katmanlı İmalat CNC Frezenin tersine, katman bazında malzeme eklenen bir süreçtir, 3D CAD verileri nesnenin yorumlanmasına yardımcı olur. Katmanlı üretim, sübtraktif üretim teknikleriyle elde edilmesi zor olan parçaları, son derece karmaşık geometrileri, montaja ihtiyaç duyulmadan üretebilir.

3D Medikal

Dokuz Eylül Üniversitesi İnciraltı Yerleşkesi
No:56 D:20, 35340
Balçova/İzmir

Şube

Bahçelievler Mahallesi, Başyiğit Sk
43040 Kütahya Merkez/Kütahya

İletişim

Telefon: 0232 412 33 68
Email: info@3dmedikal.com

Çalışma Saatleri

Pzt - Cts: 09.00-17.00